Towar na drodze. Wypadki transportowe.

wypadki transportowe

Wypadki ciężarówek zdarzają się. Na tyle często niestety, że w pewnym sensie nawet przyzwyczailiśmy się do codziennych informacji o trasach zablokowanych z powodu nieporządanych zdarzeń drogowych z ciężarówkami w roli głównej. Z uwagi na rodzaj transportowanych towarów zdarzenia te bywają niejednokrotnie bardzo spektakularne.
Z uszkodzonych przyczep wypadały już przewożone materiały budowlane (styropian), kłody drewna, piasek, szkło, gruz, tony jabłek, kukurydza, mięso wieprzowe, mandarynki. Niedawno pod Radomskiem z przewróconej ciężarówki rozsypały się w dużej ilości śmieci. W styczniu 2017 w powiecie zielonogórskim doszło do wypadku z udziałem amerykańskiej ciężarówki wojskowej. Wypadły z niej pociski do czołgów i rozsypały się na drodze. W Maju 2014 ulice Bydgoszczy zablokowało… 25 ton szprotek luzem.

Ciekawie robi się też, gdy towar… rozbiegnie się po okolicy. Wypadki transportowe z żywym inwentarzem najczęściej dotyczą trzody chlewnej. Przynajmniej takich doniesień jest najwięcej. W Dębnie na Podkarpaciu wypadek przeżyło kilkadziesiąt świń i uwolnione ruszyły na pobliskie pola. Ostatnio nie poszczęściło się kaczkom. Kraksa ze skrzydlatym inwentarzem, około 3 tys. sztuk, z czego blisko połowa przeżyła, wydostała z klatek i blokowała ruchliwą trasę kilkanaście godzin.

„Wypadkowym koktajlem” okrzyknęły niemieckie media zderzenie dwóch ciężarówek na ich autostradzie A-10. Jedna przewodziła 20 tys. butelek polskiej wódki i uderzyła w tył drugiej, wiozącej włoski likier czy rum. Na autostradę wylało się około 50 ton alkoholu, powodując potężne utrudnienia w ruchu.

Z kroniki drogowych wypadków transportowych

Wysyp jabłek. Ponad 20 ton, na DW 808 na lubelszczyźnie.

wypadki transportowe
Sierpień 2018

Obfitość kukurydzy na S-7, odcinek Radom-Warszawa.

wypadki transportowe
Luty 2019

Nieśmiałe mandarynki na drodze w Zalesiu niedaleko Białej Podlaskiej.

wypadki transportowe
Styczeń 2019

W pow. świdwińskim przewrócił się samochód przewożący świnie.

wypadki transportowe
Maj 2011

Na S-8 koło Piotrkowa rozbiegły się poszkodowane w transporcie kaczki.

wypadki transportowe
Kwiecień 2019

W Bydgoszczy zbieranie szprot z jezdni trwało kilka godzin.

wypadki transportowe
Maj 2014

Morze czekolady pod Słupcą. Maj 2018.

Pomimo, iż przytoczone wypadki transportowe skłaniają do cytowania za Grekiem Zorbą „Jaka piękna katastrofa!”, to życzmy sobie, by było ich jak najmniej, a najlepiej wcale.

Źródła: GazetaPomorska, AutoŚwiat, transINFO, PSP Świdwin

O innych zagrożeniach w transporcie drogowym przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *